top of page

ÇELİK KONSTRÜKSİYON

HİSAR İNŞAAT

Çeşitli çelik yapı konstrüksiyonları vardır.;

  • Konvansiyonel Çelik İmalatı, çelik imalatçı ekiplerinin, çelik parçalarını doğru uzunluklarla kestikleri ve daha sonra nihai yapıyı yapmak için onlara kaynak yaptığı zamandır. Bu, daha iyi çalışma koşulları sağlamak ve zamanı azaltmak için tamamen emek yoğun olan veya kısmen bir atölyede yapılabilir.

  • Civatalı Çelik Konstrüksiyon, çelik imalatçıları bitmiş ve boyalı çelik bileşenler ürettiklerinde meydana gelir; bunlar daha sonra sahaya gönderilir ve yerine vidalanır. İmalatın büyük kısmı doğru makine, aydınlatma ve çalışma koşulları ile atölyelerde yapılabileceğinden, bu çelik konstrüksiyonun tercih edilen yöntemidir. Bileşenlerin boyutu, genellikle normal kamyonlar için maksimum 6m (20ft) veya uzun römorklar için 12m (40ft) olmak üzere, sevk edildikleri kamyon veya römorkun boyutuna göre belirlenir. Sahada yapılacak tek iş, çelik elemanları yerine (vinçli) kaldırmak ve cıvatalamak olduğundan, sahadaki çalışma çok hızlıdır. Ön üretimli yapılar bir şirket tarafından sahibine tasarlanmış, imal edilmiş, sevk edilmiş ve inşa edilmiş cıvatalı çelik konstrüksiyon örneğidir.

  • Hafif Çelik Yapı, Kuzey Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde konut ve küçük binalar için yaygın olan bir yapı türüdür. Ahşap çerçeveli konstrüksiyona benzer, ancak ahşap yerine iki katlı hafif çelik elemanların kullanılması dışında. Hafif çelik, C-kesitleri veya Z-kesitleri oluşturmak için şekle bükülmüş ince (1-3mm) çelik sac şeklindeki çeliktir.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON MALİYETLİ MİDİR?

Çelik konstrüksiyon uygulamalarında malzeme olarak çelik kullanıldığı için inşaat yapımında çok uygun maliyetlidir. Çeliği almak ucuz olmasa bile daha uzun süreli kullanımda malzemenin sağladığı faydalar bu durumu fazlasıyla tolere etmektedir. 

İşte çeliklerin maliyet etkinliğini oluşturan bazı nedenlerin bir listesi:

  • Çelik yangına dayanıklı olduğu için daha az yangın riski vardır.

  • Bakımı kolaydır.

  • Çeliğin kalitesi öngörülebilir ve güvenilirdir.

  • Çeliğin bilgisayar üzerinden modellenmesi, bileşenlerin başlangıçta hatasız olarak üretilmesini sağlar ve yeniden çalışmayı ortadan kaldırmazsa en aza indirir.

  • Çelik yapılı binalar genellikle daha hafiftir ve çelik yapısal olarak verimli olduğundan daha küçük temellere sahiptir.

  • Çelik konstrüksiyon, betonarme yapılarda kullanılan malzemelere kıyasla, inşaat alanlarında daha az gürültü, toz ve atık oluşturur. 

  • Çelik yapılar daha az eleman ile daha hızlı kurulum sağlanabilir, böylelikle işçilik ve ekipman kiralamada avantaj sağlar.

ÖRNEK PROJELER

bottom of page